X
تبليغات
h

تصویر ثابت

چگونه لنت ترمز را تعویض کنیم؟
loading...
YourAds Here YourAds Here

اطلاعات جامع تخصصی فرشهای ماشینی ایران و جهان

بازدید : 72
يکشنبه 10 بهمن 1400 زمان : 2:35

پس اگر شماهم از خودروهایی استفاده می‌کنید که این نوع ترمز را دارند، بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد آن داشته باشید. کاسه ترمز خودرو در محور عقب ماشین قرار دارد و رینگ چرخ روی آن قرار می‌گیرد. ترمزهای دیسکی از نظر اقتصادی و طول عمر کارکرد بهتری برای مصرف‌کنندگان دارند ایساکو اما در حالت کلی هر دو نوع این ترمزها، امنیت و کیفیت بالایی دارند. یکی از مواردی که به عنوان یک راننده 🚗 باید در خصوص خودرو‌ خود مورد توجه قرار دهید، بررسی سلامت لنت‌های ترمز آن است. اگر لنت ترمز خودرو فرسوده باشد، در هنگام ترمز گرفتن خودرو سریع متوقف نمی‌شود.

برای تست درگیر نبودن زیر چرخ جک بزنید تا چرخ آزاد شه. با دست چرخو محکم بچرخونید اگر رینگ و لاستیک در حدود یک دور یا بیشتر زد درگیر نیست و نرماله. قطعه فلزی لنت با دیسک تماس پیدا کرده یا سنسور اتصالی داره. اون ورق‌ها از لرزش لنت و سروصدا در هنگامی که آزاد هستند جلوگیری می‌کنن. سپاس از مطالب آموزندتون.سوالی داشتم در مورد گیرپاژ کردن بوش های راهنما در پراید و نحوه رفع اون. سوم پیستون در کالیبر ترمز گریپاژ کرده، با سرویس یا تعویض کالیبر ترمز رفع خواهد شد.

چه زمانی باید روغن ترمز پراید را تعویض کنیم؟

تا زمانی که سطح به زیر "مینیمم" نرود، باتوجه به علامت نشان داده شده در عکس بالا، در نیمه پایین مخزن مشکلی بوجود نمی‌آید. در مطلب انتخاب لنت ترمز مناسب با چگونگی انتخاب لنت ترمز مناسب برای هر نوع کاربری و شرایط رانندگی متفاوت آشنا شدیم. در کمال تعجب متوجه خواهید شد که می‌توانید لنت ترمز دیسکی اتومبیل خود را به سرعت، به راحتی و بدون ابزار های تخصصی تعویض کنید. اما حتی اگر خودتان تمایل به انجام این کار ندارید، دانستن این که چه چیزهایی در این کار نقش دارند، فهمیدن آن چه را که ممکن است روزی یک مکانیک به شما بگوید آسان می‌کند. مقدار Fillerها و Binderها در ماده اصطکاکی لنت تفاوت چشمگیری در میزان صدای جیغ تولیدی از لنت­های جلو یا عقب ایجاد می­کند. در این حالت افزودن اجزایی نظیر گرافیت،کربن و ترکیبات بهبود­دهنده لاستیکی می­تواند باعث کاهش صدای لنت شود.

اگر تابه‌حال با خودرو مجهز به سیستم ترمز ABS مجبور به توقف شدید شده باشید، مسلما لرزش پدال ترمز را تجربه کرده‌اید. علت این امر تماس‌های سریع و ممتد لنت با روتور بوده که ایجاد لرزش می‌کند. اگر با چنین وضعیتی در هنگام ترمزهای عادی مواجه شدید، سیستم ترمز خودرو شما مشکل دارد. راه های تشخیص لنت خودرو تمام شدن لنت ترمز عقبقبل از هر چیزی ضروری به نظر می رسد که لنت ترمز عقب را معرفی کنیم و توضیحات مختصری در مورد کاربرد و چگونگی کارکرد آن در خودرو و در سیستم ترمز ارائه دهیم. پشت پیستون ترمز هم روغنه و اگر در مخزن ترمز رو باز کنیم راحت‌تر عقب میره و فشار کمتری هم به مجموعه میاد.

پیشرانه- یکی از ساده‌ترین کارهای فنی، تعویض لنت‌های جلو و حتی عقب خودرو است. در برخی خودروهای قدیمی، در سیستم ترمز عقب به جای لنت، ممکن است از کفشک ترمز استفاده شود. اگر در خصوص صحت عملکرد کفشک تردید دارید باید خودرو را به یک مکانیک باتجربه نشان دهید. کفشک‌های ترمز عقب را به طور معمول باید در هر ۴۸۰۰۰ تا ۶۴۰۰۰ کیلومتر یکبار تعویض کنید. اولین مرحله از تعویض لنت ترمز ثبت درخواست در اپلیکیشن "خدمت از ما" و یا سایت "خدمت از ما" می باشد.

بزرگترین مرکز پخش لنت ترمز جلو

فنری را که کابل را احاطه کرده است با استفاده از انبردست باز کرده تا سیم را از محل خود خارج کنید. البته توجه کنید تا پایان کار به هیچ وجع ترمز گیری نکنید زیرا یا فشرده کردن پدال ترمز پیستون ترمز رو به جلو می اید. برای قرار گرفتن لنت‌ها در جای خود، دو عدد پین در بالا و پایین آنها نصب می‌شود و برای خارج نشدن پین‌ها از محل خود، از خار فنری استفاده می‌شود.

راه حلی که برای حذف صدا با فرکانس مذکور پیشنهاد شده، جدا­سازی مودهای کلیپر و دیسک ترمز است. به­واسطه قیود موجود در سیستم ترمز، تغییر در دیسک ترمز راه­حل آسانتری به نظر می­رسد؛ گر­چه هیچ دلیلی مبنی بر این­که کلیپر جزئی از راه حل نیست، وجود ندارد. نکته قابل ­توجهی که در طول آزمایش­های مختلف مشخص شد، این بود که یک ماده اصطکاکی که برای یک سیستم ترمزی بی­صدا یا کم­صدا به­کار می­رود، لزوماً برای سیستم ترمزی بی صدا یا کم­صدای دیگر کاربرد ندارد. خطوط جهت­داری که هنگام فرایند ماشینکاری روی دیسک به­وجود می­آیند باعث جابه­جایی لنت می­شوند.

مصوبه درج قیمت روی بسته‌بندی قطعات، شامل باتری خودرو نمی‌شود

قیمت لنت عقب پراید با در نظر گرفتن فاکتورهای متفاوتی مشخص می‌شود. سیستم ترمز درام به علت ارزان بودن قیمت لنت به عنوان ترمز پارکینگ در اتومبیل‌های مدرن و گیربکس اتوماتیک استفاده می‌گردد. این سیستم ددلیل ارزان بودن قیمت لنت عقب پراید نیز می‌باشد. در این مرحله از تعویض لنت عقب پراید به منظور جا زدن کاپ چرخ مجددا با پیچ گوشتی به ریگلاژ ضربه وارد می‌کنیم تا کاملا در محل خود ثابت شود. قبل از تعویض ازفروشگاه شهریدکبازدید کنید و لنت عقب پراید یا هرگونه لنت مورد نیاز خود را با بهترین قیمت خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

۴- در این هنگام یک نفر باید پشت فرمان نشسته و پس از روشن کردن ماشین، پدال ترمز را چند بار فشار دهد. این کار تا جایی ادامه می یابد که پدال ترمز به حدی از مقاومت برسد که دیگر پایین نرود. این حالت نشان دهنده این است که سیستم ترمز برای هواگیری آماده است.

البته نحوه رانندگی افراد نیز در این زمینه بی‌تاثیر نیست. با این حال راه‌هایی وجود دارند که از طریق آنها می‌توان طول عمر لنت ترمز را افزایش داد. توصیه می‌شود که پس از نصب لنت‌های ترمز جدید، ابتدا خودرو شرکت ایران خودرو را روشن کنید و در حالت درجا، چند بار پدال ترمز را تا انتها فشار دهید و همین‌طور ترمز دستی را بالا بکشید و سپس خلاص کنید. بعد ترمزها را در سرعت بسیار کم تست نمایید تا از عملکرد صحیح آنها مطمئن شوید.

را شاید بتوان اصلی‌ترین بخش سیستم ترمز و به نوعی ملموس‌ترین بخش ترمز برای مالک نام برد. این قطعه که امروزه از نمونه‌های ارزان‌قیمت شهری تا نسخه‌های گران‌قیمت ویژه خودروهای مسابقه‌ای آن به وفور در بازار یافت می‌شود، تقریبا به شکل امروزی‌اش در سال ۱۹۰۲ توسط فردریک لنکسر اختراع شد. برای بررسی نشتی روغن ترمز می‌توانید یک برگه سفید را هنگام شب زیر خودرو قرار دهید و صبح آن را مشاهده کنید.

با استفاده از پیچ گوشتی یا انبردست یکی از خارها که به سوراخ میانی بالای لنت قرار دارد را باز کنید. بـه خاطر بسپارید کـه خیلی وقت ها بهترین راه تشخیص خرابی در لنت یا دیسک ترمز، تجربه راننده اسـت. میتوانید حداقل ضخامت دیسک ترمز اتومبیل را در دفترچه ان مشاهده کنید تا درصورت نیاز بـه موقع ان را تعویض کنید. فراموش نکنید کـه عمر لنت هاي‌ ترمز بـه دیسک هاي‌ ترمز اتومبیل ارتباط مستقیم دارد. اما بـه طور کلی در 500 کیلومتر ابتدایی کـه با لنت ترمز هاي‌ نو رانندگی می‌کنید، حسابی در مورد ترمزها احتیاط کنید. چون لنت ترمز یک جنس مصرفی است باید طبق یک روال زمانی معین تعویض گردد.

قطعات یدکی رونیز _ لنت ترمز _ لوازم استوک رونیز

اینها قطعات مکانیکی هستند که در هنگام ترمزگیری، با سطح فلز دیسک دچار اصطکاک می شوند. سایش، خرابی یا ناهنجاری روی لنت های ترمزپراید شما می تواند جان راننده ای را که دیگر کنترل کاملی روی ترمزگیری وسیله نقلیه خود نخواهد داشت، به خطر بیندازد. به طور مثال در یک مدل خاص باعث جابه­جایی فرکانس تشدید از 2600 به 400 هرتز شده است. ممکن است صداهای غیر طبیعی از سمت ترمز به گوش برسد (‌شل شدن پرچ‌ها نیز دلیل بر تولید صداست).

۳-بعد از اطمینان از ثابت بودن خودرو شما باید با جک مناسب قسمت عقب خودرو را از سطح زمین بالاتر بیاورد. با عقب دادن پستون ها روغن ترمز به داخل مخزن برگشت میشه که ممکنه سرریز بشود. (با توجه به خورندگی بالایی که روغن ترمز دارد، چنانچه ناخواسته روغن ترمز روی رنگ بدنه خودرو یا دست و صورت شما ریخت فوراَ آن را با آب بشوئید). فروشگاه اینترنتی شهریدک به منظور تامین و پشتیبانی قطعات اصلی و اورجینال خودروهای ایرانی و خارجی پایه گذاری شده است.

اما اگر لنت‌های شما در حال تمام شدن باشند، ممکن است موقع فشار دادن پدال ترمز متوجه لرزش آن شوید. این مشکل نشان می‌دهد که زمان تعویض لنت ترمز خودروی شما فرا رسیده است. تراش دیسک ترمز انواع ماشین خارجی و ایرانی با جدید ترین دستگاه روز دنیا توجه توجه برای مشتریان گرامی البرز نیاز تعویض لنت و بازدید چهار چرخ کاملا رایـــگـــان می باشد. دیگر با روش های پر هزینه و وقت گیر تراش دیسک ترمز خدافظی کنید.

اگر مواد اصطکاک در هر نقطه از ضخامت 0.3 سانتی متر یا کمتر باشد ، لنت ها فرسوده محسوب می شوند و باید لنت ترمز عوض گردد. تا زمانی که در زمینه مکانیک خودرو خبره نباشید، بهتر است تعویض لنت های ترمز وسیله نقلیه خود را به یک متخصص واگذار کنید. توجه داشته باشید که لنت های ترمز جدید نیاز به یک دوره شکستن تقریباً 200 کیلومتری دارند. که طی آن از راننده دعوت می شود تا ترمز انعطاف پذیر را اتخاذ کند.

روغن ترمز معمولا روشن بوده و شبیه به روغن خوراکی است. به‌طور کلی وجود لرزش در پدال ترمز به‌معنای سطح ناهموار روتور بوده که این بازخورد را به راننده منتقل می‌کند. روتورها معمولا تحت فشار بسیار زیاد، دچار تغییر شکل می‌شوند. گرمای ناشی از اصطکاک در زمان ترمزهای شدید برای مثال در هنگام رانندگی در مسیرهای شیب‌دار می‌تواند شکل روتور را تغییر دهد. افرادی که اکثر اوقات در بزرگراه ها و جاده ها رانندگی می کنید طول عمر لنت شما در مقایسه با افرادی که بیشتر در خیابان های داخل شهری رانندگی می کنند کمتر است. از آنجا که ترافیک در خیابان های داخل شهر بیشتر است تعداد دفعات گرفتن ترمز بیشتر خواهد بود.

غالباً یک بسته کوچک روغن ماشین بر پایه گرافیت به همراه لنت های ترمز عرضه می‌شود. همانطور که در عکس بالا نشان داده شده است، این را بر روی گیره های لنت های ترمز بریزید تا از جیر جیر کردن جلوگیری شود. برای حل این مشکل می بایست کلیپر باز و تمیز و به­طور کامل سرویس شود. اما نکته قابل توجه، وابستگی عملکرد عایق به دما و فشار است؛ به طوری که دینامیک این­گونه مواد به میزان قابل­توجهی تحت تاثیر عوامل فوق قرار دارد. خودروهای دیفرانسیل جلو یا عقب به ­علت وجود تفاوت اساسی در سیستم های انتقال قدرتشان، بر عملکرد سیستم­های ترمزی خود تاثیر می­گذارند. در­حقیقت عایق­ها یک مجزا­کننده­اند که همانند بالشتک عمل می­کنند و برای جلوگیری از ارتعاشات مورد استفاده قرار می­گیرند.

لنت های نیمه فلزی نیز همانند لنت های فلزی امروزه رایج نبوده و کاربرد بسیار کمی دارند. زمان تعویض لنت ترمز از جمله مهم ترین قطعاتی بوده که در سیستم ترمز خودرو وظیفه ایجاد اصطکاک در چرخ ها و در نهایت توقف خودرو را دارد. با پیشرفت تکنولوژی مدل های جدیدتر و مقاوم تری از انواع لنت توسط شرکت ها تولید و وارد بازار شد.

استعلام قیمت و مشاوره رایگان

در اینجا چون می خواهیم هواگیری انجام دهیم باید سطح روغن ترمز را به بالاترین حد آن رسانده و کاملا پرش کنیم. در این هنگام می توانید از روان کننده های ضد زنگ بر روی لبه های فلزی و نیز پشت لنت استفاده کنید. بدین ترتیب می توانید باعث روان تر شدن حرکت لنت و عدم سر و صدای آن شوید. البته مراقب باشید که این روان کننده درون لنت ترمز ریخته نشود. لنت جدید را درست مثل لنت قبلی که جدایش کردید در مکان مخصوص خود قرار دهید. برای مثال برخی از لنت های ترمز مخصوص ماشین های مسابقه هستند.

مشکل دیسک‌های پراید این هست که نباید وقتی داغ هستن بهشون آب بخوره وگرنه تاب بر میدارن، جنس‌های یدکی حتی کیفیت بدتری دارن و این مشکلو منم داشتم. سلام؛ممنون از اطلاعات خوبتان می خواستم درمورد ناخونک ترمز نیز اطلاعاتی بدیدممنون.چون چند روز پیش لنت عوض کردم موقعه که لاستیک داخل چاله و…می افتد صدای برخورد لنت ها میاد. پیستون ترمزتون تو جاش گشاد کرده، احتمالا باید کالیبر ترمز تعویض بشه. خدایی نکرده مونتاژ نادرست باشه و روغنتون تخلیه بشه ترمزی هم در کار نخواهد بود. خیر، دو طرف رو با هم تعویض می‌کنن، وگرنه یک چرخ تو ترمزهای ناگهانی قفل میکنه و ماشین می‌کشه به همون سمت. اگر همه این‌ها درسته مشکل از سیم ترمز دستیه، لازمه که تعویض بشه.

9- گرفتن لَقی اجزای سیستم ترمز عقب که باعث ایجاد ارتعاش بین صفحه پشت­بند و لنت ترمز عقب و در­نهایت عامل ایجاد صداست، یکی دیگر از راه­های حذف صدای ترمز عقب به­شمار می­رود. در ترمزهای دیسکی ارتعاشات می­تواند بین لنت و دیسک، لنت و کلیپر یا کلیپر و اتصالات نصب شده بر روی آن وجود داشته باشد. در ترمزهایی که از سیستم کاسه چرخ استفاده می­کنند، ارتعاشات می­تواند بین کفشک و کاسه چرخ یا کفشک و صفحه پشت­بند آن ایجاد شود. همچنین ارتعاش در یک قسمت می­تواند باعث تحریک و ایجاد ارتعاش در قسمت دیگر شود؛ به­خصوص که قطعات پیوسته در حال سبکتر شدن هستند و به این ترتیب ارتعاش آسانتر صورت می­گیرد.

اگر شما هم علاقه مند هستید که از مراحل تعویض لنت تیبا و سایر خودرو ها مطلع شوید تا انتخای مقاله با ما همراه باشید. قبل از اینکه نحوه تعویض لنت ترمز را آموزش دهیم، باید تاکید کنیم که در هنگام تعمیر ماشین و هرگونه دستکاری فنی، رعایت کامل نکات ایمنی ضروری است. برای عوض کردن لنت ترمز هم باید از جک‌های استاندارد برای بالا بردن خودرو استفاده کنید و مطمئن شوید که اتومبیل در دنده باشد. کشیدن ترمز دستی و قرار دادن بلوک‌های چوبی در جلو و پشت چرخ‌ها نیز توصیه می‌شود.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 21
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 714
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 514
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 2212
 • بازدید ماه : 5972
 • بازدید سال : 117789
 • بازدید کلی : 124593
 • کدهای اختصاصی